دبیر خانه اجرایی بانک اطلاعات کالاهای ساختمانی استاندارد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان تهران ، این تفاهم‌نامه ، امروز دوشنبه 22 تیرماه و در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ، به منظور ساماندهی مراکز تولید ، توزیع ، مصرف ، فروش و تمرکز تیرچه‌های ساختمانی در پروژه‌های شهری به امضای مسلم بیات مدیرکل استاندارد استان تهران و سعید غفرانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران رسید.. پیش از این ، وظیفه نظارت بر استاندارد بودن مصالح ساختمانی از زمان تولید در واحدهای تولیدی ، بر عهده بازرسان و کارشناسان استاندارد بود ، اما با امضای این تفاهم‌نامه مقرر شد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص جایگزینی استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد به جای مصالح غیراستاندارد در پروژه‌های ساختمانی اقدام کند. مسلم بیات ، مدیرکل استاندارد استان تهران ، با توضیح اینکه منظور از تیرچه‌های ساختمانی تیرچه‌های خرپایی با پاشنه بتنی و تیرچه فولادی مورد مصرف در سقف‌های ساختمان است ، در تشریح جزییات این تفاهم نامه گفت : بر اساس این تفاهم نامه تمام پروژه‌های ساختمانی که از شهرداری تهران و سایر شهرداری‌های شهرستان‌های استان تهران و مراکز ذیصلاح پروانه ساخت اخذ می‌نمایند ، باید فقط از تولیدکنندگان دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد مبادرت به تهیه تیرچه ساختمانی کنند و از این پس تولید هر نوع تیرچه در پای کار ( محل پروژه‌های ساختمانی ) ، مطلقا ممنوع است و در صورت تخلف ، طبق قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران با متخلف برخورد خواهد شد. بر اساس این گزارش ، ناظران استاندارد همچون گذشته بر رعایت الزامات استانداردهای ملی ایران در محل تولید مصالح ساختمانی کنترل خواهند داشت و بازرسی‌ها را تشدید خواهند کرد و از سوی دیگر سازمان نظام مهندسی وظیفه نظارت بر مصالح ساختمانی استاندارد در محل مصرف و در پروژه‌های عمرانی را دارد. برگزاری کلاس‌های آموزشی مرتبط با استانداردهای ملی مربوطه ، تشکیل گشت‌های بازرسی مشترک به صورت هفتگی و جلوگیری از کم توجهی و تخلف از سوی کارفرمایان پروژه‌های ساختمانی ، از جمله موارد توافق شده در این تفاهم نامه است. طبق قوانین استفاده از محصولات ساختمانی دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد در امر ساخت‌و‌ساز اجباری است.

                                                                       

سعيد غفراني، رئيس اداره نظام مهندسي ساختمان، گفت: در راستاي جلوگيري از به‌کارگيري مصالح غيراستاندارد در ساخت‌وسازها، امروز با سازمان استاندارد تهران تفاهم‌نامه‌اي امضا شد.
سعيد غفراني، در مراسم امضاي تفاهم‌نامه سازمان نظام مهندسي استان تهران و استاندارد تهران که با هدف جلوگيري از به‌کارگيري مصالح ساختماني غيراستاندارد در ساخت‌وسازها برگزار شد اظهار کرد:

 ساخت‌وسازفرايندي است که اگر کامل طي شود مي‌توان ادعا کرد ساختمان تمام و کمال  ساخته شده است. و در صورت خلأ در اين فرايند کيفيت ساخت‌وسازها کاهش خواهد يافت. اين‌ فرآيند ساخت‌وساز از طراحي آغاز مي‌شود، و بخش دوم ساخت ساختمان توسط افراد داراي صلاحيت انجام مي‌شود، در اين بخش معتقديم بايد شرکت‌ها ی (بخش حقوقي نه حقيقي) ساختمان‌ها را بسازند. بخش سوم نظارت مهندسي است که در اين حوزه بايد حداقل 4 مهندس ناظر براي ساخت يک ساختمان داشته باشيم. که تا بحال چنین نشده است.
وي  درباره مصالح استاندارد گفت :  اگر مصالح ساختماني مورد استفاده استاندارد نباشد تمام بخش‌هاي فوق دچار اختلال جدي مي‌شود. از گام اول اجراي ساختمان همه مصالح ساختماني از جمله آهن، سيمان، بتن، ميلگرد بايد استاندارد باشد و اين موضوع در ساخت‌وساز بسيار مهم است.
رئيس  نظام مهندسي ساختمان استان تهران با اشاره به خلأ استفاده از مصالح استاندارد، تأکيد کرد: برخي سودجويان مصالح غيراستاندارد را وارد بازار مي‌کنند و مصرف‌کنندگان نيز متوجه اين مساله نمي‌شوند،و سازمان استاندارد نبايد اجازه دهد مصالح ساختماني غيراستاندارد توليد شود.

دکترغفرانی  گفت: در کنار امضاي تفاهم‌نامه بايد همکاري‌ها مستمر باشد و به مهندسان اين مساله را تکليف کنيم ضمن آن‌که بايد مردم را نيز در خصوص استفاده از مصالح غيراستاندارد آگاه کنيم.
وي با بيان اين‌که سازه يکي از قسمت‌هاي مهم ساختمان است و  بايد استاندارد باشد، افزود: سعي مي‌کنيم به اولويت‌هاي اين بخش بپردازيم و از به گارگيري مصالح غيراستاندارد در ساخت‌وسازها با همکاري سازمان استاندارد تهران جلوگيري خواهيم کرد.